Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır!

0

Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır

M. Kemal Atatürk’ün bu veciz sözünü ilk gördüğümde yıl 2011’di. Vatanını En Çok Seven Görevini En İyi Yapandır! O güne kadar çocukluktan gelen bir sevgi ile vatana en iyi hizmet askerlikle olur düşüncesi hakimdi. Ta ki o güne kadar!!!
O günden sonra her ne iş yaparsam yapayım bir asker edası ile görevimi en iyi şekilde onurumla yapacağıma kendi kendime söz verdim ve o sözün üzerinden de 8 yıl geçti. En azından o sözü tutmak için mücadele ettim ve hala ediyorum.

Görevini en iyi yapmak için bir yerde Genel Müdür, yönetici amir de olman gerekmiyor. Hoş bu unvanlara sahip olanlarda diğer çalışanlara oranla vatana en iyi hizmet ettikleri sonucunu da doğurmuyor hiçbir zaman. Herkesin bu kainatta görevi vardır ve görevini doğru yaptığı kadar bu evrende bir iz bırakır ve faydası olur. Boşa yanan bir lambayı kapatmak, arızalı bir musluğu onarılmasını sağlamak kişisel olarak önemsiz gözükse de işletme, ülke ve evren için çok büyük bir harekettir. Literatüre geçen bir deyim var “Kelebek Etkisi” diye. İşte tam olarak bu aslında sihirli kelime. Fırtınalara yön veren kelebeklerin kanat çırpışıdır!!! Bu uçsuz bucaksız alemde hepimiz birer kelebeğiz. Yukarıda bahsettiğim birkaç tasarruf önlemi bir kelebeğin kanat çırpışıdır aslında. Bir kanat çırpışının ne etkisi oluyor mesela;

1.İşletmenin havaya giden maliyetlerini düşürmüş ve o maliyetin kasada kalmasına, kasada kalan para ile o işletme içerisinde artı istihdam sağlanmasına, başka yatırım kapılarının açılıp daha büyük iş kapılarının açılmasına katkı sağlamış oluruz.
2.Özellikle enerji açısından Türkiye gibi dışa bağımlı ülkelerde cari açığın düşürülmesine artı katkı sağlanmış olur.
3.Doğaya salınan karbondioksit salınımının, atıkların azalmasını sağlar.

Bu verdiğimiz örnekler, sonuçlar vatana hizmet değil de nedir?
Bugün turizm sektöründe en önemli ve herkesin isyan ettiği ortak nokta kalifiye eleman sorunu. Tamam, kabul ediyoruz gerçekten böyle bir sorun var. Ülkenin Turizm gerçeklerine paralel olmayacak şekilde suni büyümenin etkisi ile personel arz talep dengesi ciddi oranda kaydı. Eskiden resepsiyona geçmek yıllar alırken şu konjonktürde nefes alsın yeter durumuna gelindi. Buna paralel olarak ta iki yıllık resepsiyonistlerin artık yönetici olduklarına da şahit olmaktayız (Bu örnek şu an ki konumuz değil).
Tabi ki durum böyleyken aslında Turizm sektöründe çalışan bizlere vatana hizmet için bir fırsat daha doğuyor. Gazi M. Kemal Atatürk’ün de “Öğretmenler, yeni nesil sizin eserinizdir” dediği gibi bizler de birer öğretmen hüviyetine bürünüp genç nesli yeniden eğitmeliyiz. Turizm bu ülkenin bacasız fabrikasıdır.

Yetiştirilen her bir birey ülkenin aydınlık geleceğidir. Belki çok mücadele edeceğiz, defalarca anlatacağız. Toprağa atılan her tohum tanesinin göğermediği gibi sizin hitap ettiğiniz 10 kişiden 1-2 tanesi o bayrağı devralacak. Onlarda başka bir, iki kişiye devredecek. Bu zincir böyle devam edip gidecek. Burada kelebeklerin kanat çırpışı bir fırtınaya dönüşecektir aslında. Kuvvetle muhtemel bu fırtınayı göremeyeceğiz. Ama işini aşkla yapan, ülkesinin âli menfaatlerini düşünen, ekonomiye katkısı olan bir neslin yetişmesinde sizin kanat çırpışınızın etkileri de olacak. Belki bu dünyada karşılığını göremeyeceksiniz. Şunu da unutmamak gerekir ki kendi çıkarlarını önde tutan vatana hizmet etmiş olmaz, kendine hizmet eder…
Haydi bizlerde bir yerlerden başlayalım. Hizmetin büyüğü küçüğü olmaz. Banane demeyelim, boşa yanan bir lambayı da biz kapatalım. Akşam evlerimize giderken ofis bilgisayarlarımızı bekleme modunda değilde kapatalım, cep telefonu şarj aletlerini prizde bırakmayalım…
Ne dersiniz?

www.turizmakademisi.com

Paylaş.

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbulda doğdum. Muğla Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği mezunuyum. İlk olarak otelcilik hayatıma Dedeman İstanbul otelde Kat Hizmetlerinde stajer olarak başladım. Gerek İstanbul gerekse Anadoluda yerli ve Uluslararası zincirlerde Önbüro Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttüm. Ön büro dışında Revenue-Reservation, Eğitim alanlarında da etkin olarak rol üstlenmekteyim.

Yorumlar kapalı.