Turizm’de ilerleme programı olan Cross Training’in faydaları

0

Merhabalar değerli TurizmAkademisi.com okurları ve turizm profesyonelleri.

Aranızda bulunduğum ve bu ilk yazımda sizlere bilgi paylaşma fırsatı bulduğum için mutluluk içerisindeyim.

Turizm çok yönlü ve ayrıntılı bir sektör olup çalışan profesyoneller için çok faydalı deneyimler ve tecrübeler kazandırma potansiyeline sahip olan bir sektördür. Kazanılan bilgi ve deneyimleri yurtiçinde çalıştığı otellerde veya ünlü restoranlarda aktarıp kariyer ve sektör için faydalı işler yapmaya imkân verebilmektedir.

Tabi bu yazımda sektörümüzün bir dalı olan ve dünyaca ünlü otellerin kendi iç bünyelerinde başarılı ve gelecek vadeden personeli tecrübe ve bilgi kazanmasını sağlamak için oluşturduğu Cross Training adı altında uygulama koyduğu sistemin faydalarını anlatmaya çalışacağım.

Bazı zincir otellerde bu sistemin adı değişebiliyor fakat uygulaması aynı. Mesela bu programın adı CEA (culture exchange ambassador) olarak lanse edilebilir bazı zincir otellerde ama işlevi ve önemi aynıdır.

Bu programı iki defa kullanmaya hak kazanan bir turizm profesyoneli olarak bu programın faydalarını ve sizin de bu programı yapabilme imkânı elde edebileceğinizi zihninizde canlanmasına etki etmesini istiyorum.

Cross Training dediğimiz kavram aslında başarılı çalışanın bu programa aday gösterilmesi gibi de algılayabiliriz.

Tabi bu programa seçilmeye hak kazanmak için iyi bir İngilizce yeteri kadar mesleki bilgi ve sizi bu programa aday gösterecek olan otelin sizin onları temsil etme kabiliyetine sahip olduğunuza ikna olması yeterli olacaktır.

Benim yaşamış olduğum Cross Training den bahsedecek olursak dünyaca ünlü bir otelin pre-opening yapmasında çalışmış olduğum gibi bu otelde göstermiş olduğum performans ile bu programa aday gösterilmeye hak kazanmış oldum.

Benim de hayalim olan yurtdışında çalışma fikrini bir anda Cross Training ile gerçekleştirme fırsatı yakalamıştım.

Hayal ediyordum çünkü daha gideceğim ülke belli değildi çalışan arkadaşlar merak içinde ben meraktan uyuyamıyorum ve Amerika olursa NBA maçına giderim ya da Rusya olursa kesin Kremlin sarayını görmeye gideceğim diye hayal kuruyordum.

Ve daha sonra ikinci aşama olan gideceğim lokasyon belli oluyordu. Bizim kültürümüzün hiç de yabancı olmadığı ve biz Türklerin özel bir bağı bile bulunan Barış Manço abimizin şarkılarını ezbere bilindiği ve pencereden bakıldığında her evden gözüken Fuji dağı ile ninja diyarı en önemlisi de Sushileriyle ünlü Japonya Tokyo!!!

Tokyo deyince hemen aklıma Tokyo drift, sumo güreşçileri ve birbirinden lezzetli Japon yemekleri geliyordu.

Cross Training bana hayal ettiğim her şeyi gerçeğe dönüştürme fırsatı sunduğu gibi başka bir ülkenin kültürünü tarihini en ünlü yemeklerini Japon halkının neye gülüp neyle ağladıklarını anlamama ve kariyerimin gelişmesine yardımcı olacak ve bilgi sahibi olmamı sağlayacaktı.

Son aşama olan biletin gelmesi oluyordu. Kariyerimin en önemli adımı olacak olan ve aynı zamanda ise hayallerimin bir hafta içinde ya da bir haftadan daha az bir süre içinde gerçeğe dönüşeceğini bilmek gurur verici ve mutluluk hissini yaşamamı sağlıyordu.

Umarım sizde bu programı gerçekleştirme imkânı bulursunuz. Birçok çalışanın Hayali olan yurtdışı deneyimini bu program ile elde etmiş oldum.

Faydalarından bahsedip sizde bir istek uyandırabildiysem ne mutlu bana;

Ve bu yazıma istemek başarmanın yarısıdır diyerek son vermek istiyorum.

Görüşmek üzere 👋

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorumlar kapalı.