Oteller İçin Rezervasyon Motoru: Karlılık ve Bağımsızlık Adına!

0

Rezarvasyon motorları (Book Engine) işletmelerin web sayfalarına entegre çalışan kullanımı basit arayüzler’dir. Tıpkı OTA’larda (Online Travel Agency) olduğu gibi fiyat müsaitlik durumu farklı bir ara yüze tanımlanır ve buradan misafirler direk otele rezervasyon yapabilirler. Son derece basit kullanımlı teknolojiler olmasına rağmen çok komplike yapılardır. Oda kategorileri, fiyat planları, müsaitlik durumları, oda hakkın da temel bilgiler, resimler, mevcut plana ek yastık seçimi, shuttle, extra meal planlar ilk başta son derece özenle planlanmalı ve buna göre book engine MAP edilmelidir. Sistemdeki en ufak yanlış, farklı fiyatlarla farklı odalara satış yaptırabilir. Bu da misafiri ve işletmeyi epeyce zor durumda bırakabilir.

İyi bir rezervasyon motoru optimizasyonu sürekli komisyonsuz satış ve misafir datası birikimi sağlar. Öncelikle rezervasyon motorunun bağlı bulunduğu web sayfasının yapısı, işlevselliği, arama motorlarındaki indekslenme durumu ve kolay kullanımlı olması ilgili işletmeye veya potansiyel misafirlere büyük oranda kolaylık sağlar. İşletmenin web sayfasında kesinlikle banner ya da reklam olmamalı, kullanılan renk ve fontlar işletme segmentine uygun olmalı (oteller açık renk krem ya da açık kahve tonlarını kullanabilirler). Resimler yüksek kaliteli olmalı, otelin tüm birim ve outletleri kısa ve akılda kalıcı şekil de açıklanmalı, misafir ödediği paraya karşı alacağı hizmeti en net şekil de öğrenebilmeli. Bunun yanı sıra, ilgili web sayfasının arama motorlarında ki indekslenme sırası son derece önemli çünkü web sayfasına çekilen trafik satışın gerçekleşmesini sağlar. Çok iyi bir web sayfası çok teknolojik bir rezervasyon motoru yaratabilirsiniz fakat buraya trafiği çekmeden satış yapmak mümkün değildir. Bu konuyla ilgili SEO çalışması yapılmalı öncelikle organik kullanıcıların trafik akışı sağlanarak ilgili web sayfasının arama motorları sıralamasın da mutlaka ilk 5 sırada olması sağlanmalı. Bakın ilk sırada demiyorum çünkü bu teknik ya da maddi olarak çok mümkün değil. Booking.com, Expedia.com gibi şirketler arama motorlarına milyarlarca dolar yatırım yaparak ilk 3 sırayı işgal ediyor zaten 4. Yada 5. Sırada işletmenizin kendi web sayfası bulunuyor ve teknik olarak eksiksiz ve kullanıcı dostu bir rezervasyon motoru kullanıyorsanız misafirinizi nerdeyse hiç komisyon ödemeden kendi web sayfanızdan alma olasılığınız minimum %33. Bu oldukça yüksek bir oran üstelik oda satışının yanı sıra extra meal plan ya da shutle satarak bir ek gelir daha elde etmiş oluyorsunuz.

Yine çok önemli bir konu da kendi rezarvasyon motorunuzdan aldığınız rezervasyonların hepsine ait mail adresleri telefon numaraları gibi misafirlerin kişisel bilgileri data halinde elinizde bulunacak, özel ya da tatil günlerinde ya da promosyon yapmak istediğiniz zamanlarda bu misafirlerin tümüne mail atabilir, sms gönderebilir, potansiyel repeat guest ağı oluşturabilirsiniz. Bu maile koyacağınız kendi rezervasyon motorunuza yönlenen bir link misafiri tekrar sizin rezervasyon motorunuzdan rezervasyon yapmaya yönlendirir. Bu da zamanla 3-5 yıl içerisin de yüzlerce bilgi ve network demektir. Oteller tarafından kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken konuların başında geliyor bence.

Her zaman ifade ettiğim gibi turizm sektörü oldukça kırılgan ve hassas bir yapıda olduğu için ülkelerin sosyo-ekonomik durumu, güvenlik endişesi, yerel haklın turistlere karşı olan tutum ve davranışları, para biriminin gücü gibi konular sektörün tamamını belli dönemlerde olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Türk lirasının durumu ortada, mümkün olan her yerde taksiciden kapalı çarşı esnafına bakkaldan manava kadar turistlere karşı olan tutumumuz da malum toplum olarak. Patlayan bombalar, terör saldıralı ülkenin genel ekonomik ve psikolojik durumunu da tahlil etmeye gerek görmüyorum zaten. Hal böyle iken mümkün olan tüm pazarlarda işletmemizi en akılcı şekil de var etmek, mümkün olan en fazla sayıda kişiye farklı kanallardan ulaşmak bizi sektör ve işletmeler olarak riskten koruyacaktır, kendi rezervasyon motorunuzdan alacağınız her rezervasyon bize moral verecek ektiğimiz tohumların sarf ettiğimiz emeklerin karşılığını almak motivasyonumuzu yükseltecektir.

Yıllardır tüm OTA’lar hiçbir halka açık sayfada (public page) kendi fiyatlarından daha uygun fiyata göz yummuyordu. Buna kendi web sayfamız da dahildi. Onlara komisyon ödüyor misafir datalarını edinemiyor bir de üstelik daha uyguna sattığımız için kendi web sayfamız da sürekli bir zılgıt yeme durumu vardı. Ben bu durumu şöyle aşıyordum, tüm OTA’lar da en alt sengment oda kategorisi olarak standart oda açıyor, kendi web sayfamda da standart odayı ekonomik oda şeklinde satıyordum. Aynı oda kategorisi olmadığı için de OTA’lar sorun çıkaramıyordu. Böylece komisyonsuz satış yapıyordum ama aynı oda kategorisini daha düşük fiyattan kendi web sayfamızda satamıyorduk. Avrupa ve Amerika’da açılan yüzlerce dava sonucunda otelciler kendi web sayfalarında aynı odaları OTA’lardan daha düşük fiyata satmaya hak kazandılar fakat o zaman da booking.com şaka gibi kendi rezervasyon motorunu otellerin kendi web sayfalarına koymaları ile ilgili bir çalışma başlattı yaklaşık %10-12 komisyonla! Adamlar şaka gibi, tüm sektörü sağmaya o kadar alışmışlar ki hiçbir fırsatı heba etmek istemiyorlar.

Bu rezervasyon motorlarının tasarımı ve teknik alt yapısı teknoloji firmalarına belli bir ücret karşılığın da yaptırılabilir, ücretli reklamlar ve SEO çalışmaları ile desteklenerek zaman içerisin de iyi bir potansiyel yakalanabilir, ancak bu işi başarılı bir şekil de yöneten çok az otel var bildiğim kadarı ile. Zaman ve para harcamadan bu işte başarı sağlamak mümkün değil.

Bu işi yapan belli başlı firmalar mevcut birçoğuyla toplantılar yaptık. Bazıları ile çalışma fırsatım oldu ama buradaki kilit nokta en başta sözleşmenizi mutlaka çok dikkatli bir şekilde yapmak. Komisyon oranları, web sayfası ve rezervasyon motorunun marka ve fikri sınai hakları gibi konuları işletme lehine garanti altına almalısınız. Yoksa yapılan öyle sözleşmeler gördüm ki adamlar neredeyse otel tapusunu üstlerine alacaklar. Tabi bu konular oldukça üzücü.

Yapılan anlaşma şu şekilde olmalı bence: bir firma sizin web sayfanıza rezervasyon motoru mu koymak istiyor? bunu yapan firma size 1-2 yıllık bir periyot da belirli trafiği garanti etmeli, web sayfanıza rezervasyon motoru koyuyor senede 3-5 tane rezervasyon alıyorsanız bu ortaklığa ne gerek var? kendisi de bu işlemden komisyon alacağı için oteller teknoloji firmalarını daha efektif çalışmaya daha çok trafik ve rezervasyon yaratmaya teşvik etmeli. Ama şöyle de bir durum var ki; boğaz hattında lüks odası bol zaten talep gören bir otelseniz ilgili firma deli gibi her yerde reklamınızı yaparak size rezervasyon yağdırır ama daha orta halli bir ticaret hacminiz varsa sadece web sayfanızda duran bir butondan ibaret kalır.

Kendi web sayfanızda kurulacak rezervasyon motoruna  %10’dan daha fazla komisyon ödemek akıl işi değil. Zaten tüm OTA’lara %15-20 komisyon ödüyorsunuz burada %5’lik bir fiyat avantajı kalıyor geriye bunu da bu firmalara kaptırıp ticari olarak değersiz anlaşmalar yapmamak gerekiyor.

Yapılan araştırmalar OTA’lardaki potansiyel misafirlerin yaklaşık %25’inin otelin kendi web sayfasını da ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu avantajı satışa dönüştürmek bizlerin elin de…

Paylaş.

Yazar Hakkında

1984 yılın da doğdum,1999 senesinde turizm otelcilik meslek lisesine başlayarak 15 yaşında mesleğe ilk adımı attım,çeşitli otel restaurant ve acenteler de görev yaptım,uluslar arası zincir oteller de departman, operasyon müdürlüğü ve genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulundum halen kocaelin de yaşıyorum

Yorumlar kapalı.