Otelcilikte Misafir Yorumları Ne Kadar Önemli?

0

Teknoloji takip eden, sosyal mecraları önemseyen her işletme bilir ki sunulan hizmetin niceliği, kalitesi, çeşitliliği ne kadar iyi olursa olsun, bir işletme online platformlarında yüksek puana sahip değilse maalesef HİÇBİRŞEYDİR!!

Otelcilikte misafir memnuniyetinin ve marka itibarının her zamankinden daha önemli bir hale geldiği bir dönem yaşıyoruz. Misafirlerle iletişimde ilk 5 saniye çok önemli. Sıcak bir karşılama sadece hoş bir gülümseme değil, iyi bir başlangıç. Gülümseme ile birlikte içten bir karşılama güven duygusu inşa etmede her şeyden önce geliyor. Kişiye özel hizmetin sizi diğerlerinden ayıran en önemli özellik olduğuna inanıyorum. Her tesis güzel imkanlar sunabilir, imkanlar kişiye özel hizmet deneyimi ile birleştiğinde anlam kazanıyor ve unutulmaz bir konaklama deneyimine dönüşüyor. Misafirlerimizin kendilerini özel hissetmeleri için önceki konaklamalarında tercih ettikleri oda tiplerinden, yastık seçimlerine, özel günlerinin hatırlanmasından, gıda tercihlerine, gazete tercihlerine varıncaya kadar birçok konuda onları özel hissettirmek gerekli. “Bir standardınız olması başlı başına yeterli olmayabiliyor. Personelin, standartları bilmenin yanı sıra uygulama biçimi haline getirerek bir disiplin oluşturması çok değerlidir.

Sektöre emek veren birisi olarak mümkün olduğunca ilgili platformlarda ki yorumları takip ediyorum. Tabi ilginç örneklerle karşılaşıyorum ve bu yazıyı yazmama da bu örnekler vesile oldu.

Örnekler;

Büfedeki 20 çeşit peynir içerisinde aradığı peyniri bulamayanlar, Dünyaca ünlü gösterilere rağmen şovlar yetersizdi diyenler, Bizzat kendisinin rezerve ettiği odayı beğenmeyip, oteli terk etmek isteyenler, Anı şükrederek değil sadece mızmızlanarak geçirenler, Sürekli eksik bir şeyler arayanlar, adete eksik bir şey olması için çabalayanlar, Garson diğer misafirlerle çok ilgilenmiş ama onlarla pek ilgilenmemiş. Yemekler iyiymişte şu eksikmiş, bu eksikmiş..

Animasyon gösterileri yetersizmiş.. Markadan çok daha fazlasını bekliyorlarmış.. Kaldıkları oteli kesinlikle kimseye tavsiye etmeyeceklermiş.. Verdikleri servetin!! karşılığını bulamamışlar..

Misafirlerin bir markadan, işletmeden, otelden vs.. beklentilerinin olması gayet doğal. Ancak konakladığı süre boyunca hiçbir eleştiri yapmayıp, tatilin bitişinden itibaren tüm yorum portallarına adete beyanatlar veren misafirlere ne demeli? Bunun ne anlamı var? Konaklama süresince otele sorunu algılama şansı vermeyip konakladıktan sonra dert yanmanın misafire nasıl bir faydası olabilir ki?

Otelde yaşanan bir sıkıntı varsa anında ilgili departmanlara bilgi verilirse en azından soruna anında müdahale edilebilir? Yorumlar çok acımasız yapılıyor ki yorumlar yüzünden eleştirilen emekçiler var..

Misafirlere sözüm; Onlarca yorumun içindeki o birkaç tane olumsuz yorumdan bir tanesini yazdığınızda acaba bende mi sorun var diye hiç düşünüyor musunuz?

İşletmelere sözüm; gerçekten isteyerek ve yorum odaklı çalışan bir ekibiniz var mı?

Portallara sözüm; olumsuz ve haksız yorumlarda daha çok işletme tarafında olmanız sizin gücünüzü azaltmaz aksine işletmelerin size olan güven ve inançlarını arttırır.

“Memnun ayrılmış bir misafir potansiyel marka savunucunuz olabilir’

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

1983 yılında Adana'da doğup , Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum. İş hayatıma ilk adımımı Sarıgermede bir otelde ön büro departmanında attım. Daha sonra Antalya bölgesinde çeşitli otellerde , ön büro / misafir ilişkileri departmanlarında görev aldım. Şu an Antalya'da kendi şirketimde Halkla İlişkiler ve Operasyon Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Yorumlar kapalı.