Mülakat Çıkmazı

0

Çok bilindik ama herkes tarafından çokça unutulan bir konudan bahsedeceğim sizlere.

Mülakat sonucu…

Profesyonel hayatta insan kaynağını yöneten her kişi açık pozisyonlarla ilgili alım yapmak için belirli süreçlerden geçer ve yetkinlikleriyle uygun olduğu düşünülen aday için mülakat düzenler. Buraya kadar her şey yolundadır.
Bu işi yapan uzman ve belki de günlerdir bu telefonu bekleyen aday için süreç bazen stres verici olabilir.

Heyecan fark edilmeyen en yüklü stres kaynaklarından biridir.

Bu heyecanı yöneten İnsan Kaynakları Uzmanı’dır. Süreci kısaltabilir veya uzatabilir. Yine bu süreç içersinde bağlı olduğu kurum veya kuruluşun marka bilinirliğini de etkileyebilir.

Peki, ama nasıl?

Bir mülakat sonucu nasıl olur da stres yaratabilir veya marka bilinirliğini etkileyebilir?

En başa dönelim; aday günlerdir bu mülakatı bekliyor ve bunun için hazırlanıyor. Bu işi yapan uzman işinin gereğince bir an önce açık olan pozisyonu kapatmak istiyor… Görüşme gerçekleşti ve işe alımı yapılacak olan aday da belirlendi üstelik. Evet, hepimiz büyük bir gururla süreci olumlu tamamlanmış olan adaya dönüş yapacak elbette ama unuttuğumuz bir şey var.

Geride kalanlar.
Uzmanlar neden diğer adaylara dönüş yapmazlar?
Olumsuz yanıtını vermek zor mu geliyor?
İşi tam anlamıyla önemsemiyor mu veya nasıl olsa yapılması gerekeni yaptı mı?

Aslında bu soruların hemen hemen hepsine “evet” yanıtını içten verdiğinizi duyar gibiyim ama dışarıdan “çok yoğunduk”cevaplarını da.

Burada unutulmaması gereken önemli şeyler var: Geri dönüş yapmadığınız adayın hala stresle sizleri beklediği gerçeğidir Üstelik ekibinizin bir parçası olsun veya olmasın kuruluşunuzun insan kaynağına verdiği önemin göstergesidir.

Bizlere düşen ise kısa bir posta içeriği olsa dahi sürecin nasıl tamamlandığını adaylara bildirmektir. Bunun için hazırda bekleyen yazılı olumlu cevapların olduğu gibi olumsuz cevapların da olması kanaatindeyim. Bu hem mesleki olarak doğru adımlar atmayı sağlamış hem de insan kaynağının dönüp dolaşıp yeniden sizinle karşılaşması halinde göstermiş olduğunuz iyi temennilerin parlayan ışığı olacaktır.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Buradayım. İki üniversite sonrası eğitim hayatıma her gün yeniden devam ediyorum. İnsan Kaynakları alanında da her gün ilerlemek için yol katediyor ve sekiz yılı aşkın süredir bunun için çalışıyorum. Şimdiki durakta Ramada Plaza by Wyndham İnsan Kaynakları Müdürüyüm.

Yorumlar kapalı.