İspanya’nın Katalonya Turizminde Gerileme Sürüyor

0

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesini ziyaret eden turist sayısında ekim ayından bu yana düşüş yaşandığı belirtildi.

Yerel bir ticaret örgütünün verdiği bilgilere göre İspanya’nın en fazla turist çeken bölgesi Katalonya’ya gelen turistlerin sayısı 1 Ekim’de gerçekleşen bağımsızlık referandumundan bu yana yüzde 15 düştü.

‘YÜZDE 15 AZALMA VAR’

Exceltur meslek odası başkan yardımcısı Jose Luis Zoreda, düzenlediği basın toplantısında, Katalonya turizm sektörünün faaliyetlerinin ekim ayının ilk iki haftasında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15 azaldığını açıkladı.

‘KAYIP, MİLYONLARCA EURO OLABİLİR’

Otel ve uçak rezervasyonlarının aralık ayının sonuna doğru, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 azaldığını aktaran Zoreda, “Bu düşüşler maliyetli olabilir. Eğer tahminlerimiz 2017 sonuna kadar doğru çıkarsa kayıp milyarlarca euro’yu bulacaktır” dedi.

GREV SÜRÜYOR

Öte yandan, Katalonya’da bağımsızlık yanlısı iki kurum liderinin tutuklanmasının ardından başlayan genel grev büyümeye devam ediyor.

Katalonya Özerk Yönetimi lideri Carles Puigdemont’un siyasi mahkum diye nitelendirdiği Jordi Cuixart ve Jordi Sanchez, şimdiye kadar yapılmış en büyük bağımsızlık yanlısı gösterileri düzenlemek suçuyla İspanya Ulusal Mahkemesi’nin beklenmedik kararıyla dün gözaltına alındılar ve bugün gözaltında ikinci gecelerini geçirecekler.

Katalonya genelinde tüm çalışanlar iki liderin gözaltına alınmasına tepki göstermek için 15 dakikalığına iş bırakmıştı.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Soner Arslan lisans eğitimini Gazi Üniversitesinde tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmiş ve "Turizm Sektöründe Alternatif Bir Pazarlama Stratejisi olarak Gerilla Pazarlamanın Kullanılması" isimli tezle uzman unvanı almıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesinde işletme ana bilim dalında doktora yapan Arslan "Fuar Markası Olmayı Etkileyen Faktörlerin Marka İmajına ve Katılım Kararına Etkileri" konusunda yaptığı tez ile Doktor unvanı almıştır. Uzmanlık alanı Pazarlama olan yazar aynı zamanda Beyin Dil Programlama Konusunda (NLP) araştırmalar yapmakta ve bu alanda çeşitli danışmanlıklar vermektedir.

Yorumlar kapalı.