Gastronomi Ekosisteminde Neler Oluyor?

0

Bu  sihirli ekosistemi merak eden herkese merhaba.

Tarlasında organik üretim yapan çiftçi, restoranında yaratıcı mönüler sunan şef ve hücresel tarım uygulamaları için laboratuvarında çalışma yapan bilim insanlarının gastronomi ekosisteminin geleceğini nasıl şekillendirdiğini hepimiz izleyerek, okuyarak veya uygulayarak deneyimliyoruz.

İnsanoğlunun en temel ihtiyacı olan yeme içme olgusu tarih boyunca birçok kitaba, filme ve hikayeye konu olmuş ve olmaya devam edecektir. Yiyecek içeceğin takas sisteminden bugün endüstriyel hal almasının nedeni aslında yaşamsal gerekliliğin yanında damak tadıdır.

İnsanlık M.Ö 9000 yıllarında keçi ve benzeri hayvanları evcilleştirmeye başladığından ve M.Ö.10.000 yılında Şanlıurfa Göbeklitepede buğdayın atasını ürettiğinden bu yana gastronomi macerası bambaşka boyutlara taşındı, artık sadece 2050 yılında yaşanması kuvvetle muhtemel küresel kıtlıkla mücadele etmiyor, Mars da kurulacak ilk kolonide yaşayacak Marslıların da hangi yiyecek ve içecekleri üretebileceğine kafa yoruyoruz.

Gastronomi ekosistemini etkileyen 4 stratejik kriter (miktar, maliyet kalite ve sürdürülebilirlik) yiyecek içecek endüstrisinde yeni trendlere de yön veriyor. Forbes, The National Restaurant Association, Food Business News, Global Food Forums trend tahminleri incelenmiş ve 2017 yılı ve sonrası için 30 kadar trend belirlenmiştir. Organik tarım, dikey tarım, hücresel tarım, Silikon vadisi yiyecekleri, moleküler gastronomi, miksoloji, yenilebilir çiçekler ve böcekler v.s

Kulağımıza tuhaf gelen Nörogastronomi trendi; tematik restoran trendinde seçilen tabak biçimi, renk, sunum ve müziğe kadar birçok faktörü nasıl değiştirecek, yenilebilir böceklerden hazırlanmış bir tatlıyı yerken en sevdiğiniz lezzeti deneyimliyormuş gibi hissederken gastronomi ekosistemi bizleri nasıl bir boyuta taşıyacak hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Sevgiyle kalın.

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Bilkent Üniversitesi Turizm işletmeciliği mezunu. Anadolu Üniversitesi Konaklama işletmeciliği yüksek lisansının ardından Fransa da Ekol le Notre okulunda gastronomi ve pastacılık üzerine eğitim aldı. Rahmetli Cemal Türkan hocanın öğrencisidir. Turizm sektöründe uzun yıllardır üst düzey yöneticilik yapmakta olan ve gastronomi konusunda birçok üniversite de dersler vermektedir. Halen özel bir üniversitede akademisyen danışman olarak çalışmalarına devam etmektedir

Yorumlar kapalı.