Etik Mi? Ahlak Mı?

0

İş etiğine sahip misiniz? Ya da ahlaka? Bu iki soru okunduğunda akıllara, iyi ama çalışma hayatında etik ve ahlak aynı şey değil mi, sorusunun geldiğini biliyorum. Bu yüzden her ikisini de ayrı olarak ele almak ve sonrasında iş hayatına ahlakın ve etiğin nasıl etki ettiğinden bahsetmek istiyorum.

İş etiği nedir?

İş dünyasında kar amaçlı faaliyet gösteren kurum ve kişilerin; çalışanlar, hissedarlar, müşteriler, tedarikçiler, kamu kuruluşları ve tüm toplumla ilişkilerinde ve yaptıkları işlerde öncelik verdikleri değerler ve üstlendikleri sorumluluklardır. (Kaynak: Hacer ÖZDOĞAN)

Peki, ahlak nedir?

Ahlak, kelimenin en dar anlamıyla, neyin doğru veya yanlış sayıldığı ile ilgilenir. (Kaynak: Vikipedi)

Bir birey iş yerinde belirli prosedür ve davranış kodlarına bağlı olarak çalışır. Bu kodlar ve prosedürler o iş yeri için neyin doğru neyin yanlış olduğunu belirler. İşveren tarafından alınmış kararlar da bu kodlar içinde yer alır ve uyulması gereken kurallar bütününü oluşturur. Her birimizin şirket politikası gereğince uyduğu etik kuralları ise bu kodların içinde yer alan maddelerdir.  Bu doğrultuda etik kuralları çerçevesinde hareket ettiğiniz süre boyunca etik açısından yargılanmanız veya yargılamanız mümkün olmayacaktır fakat etik ile karıştırılan ahlak yani aslında insanın vicdanı yapısı birçok konuda etikten ayrılmaktadır ve aslında etik teoride pratik olarak ahlaka dönüşmüyorsa tamamen hükümsüzdür.

Bir iş yerinde yeni açılmış bir pozisyon için çalışanlar arasında gelişen yarış etiğe uygun olarak sürdürülebilir fakat ahlaki açıdan bazı şeyler kabul edilebilir değildir. Bunun ne olduğu anlamayabilmek için terfi savaşları, bireylerin birbirlerine sergiledikleri tutum gibi şeyleri aklınıza getirebilirsiniz.

Veya bir iş yerinde işveren kişilerin sigortalarını asgari ücretten yatırıyor bu şirketin politikası ve bununla ilgili konuşmamak da etik olarak kabul ediliyor. Peki, bu davranış ahlaki mi? Kişilerin bu yanlışı bilip susması etik olarak mı değerlendirilmeli yoksa ahlaki mi? Burada işverenin yaptığı etik olarak mı yanlış yoksa ahlak olarak mı?

Bu veya buna benzer örnekleri herkes kendinden veya çalıştığı kuruluşlardan bir şeyler ekleyerek çoğaltabilirler. Burada sorulması gereken ve hep birlikte karar vermemiz gereken şey şu olmalı aslında: Etik kodlar oluştururken genel kabul görmüş ahlak kurallarına göre uygun şeyler mi yazılmalı yoksa sadece içinde bulunduğunuz kuruluşun kurallarına göre mi? Veya işçi üzerinde çok fazla hak talep edilirken, işveren olabildiğinde serbest ucu açık maddelerle mi nitelendirilmeli?

İnsan Kaynakları ya da insanın kaynağını yöneten yöneticiler bence öncelikle genel ahlak kuralları çizgisinde ahlaka uygun olan iş etiklerini oluşturmalı. Belki de önce en başta ahlaklı davranışın ne olduğu anlatılmalı. Böylelikle gerçek “bağlı çalışma modeli “ hayata geçecek ve sorunlu yapıdaki hiçbir çalışan ekip içinde yer alamayacaktır.

Kısacası eğer kuruluş doğru adımlar atarsa bu doğruluğu esnetip kendine kraliyet kurmak isteyen çalışanlar kısa süre içinde saf dışı kalacaktır.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Buradayım. İki üniversite sonrası eğitim hayatıma her gün yeniden devam ediyorum. İnsan Kaynakları alanında da her gün ilerlemek için yol katediyor ve sekiz yılı aşkın süredir bunun için çalışıyorum. Şimdiki durakta Ramada Plaza by Wyndham İnsan Kaynakları Müdürüyüm.

Yorumlar kapalı.