Doğru kişiyi mi işe alıyorum?

0

Yanlış kişiyi işe aldığınızı farketmemek / geç farketmek

Çevrenizden ya da ailenizden bir kişinin referans olduğu bu kişi, insan olarak çok kaliteli olabilir; fakat her zaman için iyi bir çalışan olmayabilir ya da referans olan kişi ile beraber çalışırken o sektörde başarı kaydetmiş; ama sizin sektörünüze son derece yabancı olabilir. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurup, istihdam kararınızı ona göre vermelisiniz.

Çoğu firma işe yeni aldığı elemanlarını üç aylık deneme süresine tabi tutar. Bu süre içinde işe alınan kişinin başarısı, firma kültürüne uyumu ve performansı incelenir. Bu dönem sonunda çalışanların kapasitesi ve işe uygunluğu konusunda kesin sonuç elde edilmiş olur. Bu noktada kimi işveren, çalışanları işten çıkarmak yerine pozisyonunu değiştirme yoluna giderken, kimi işveren üç ay sonunda bu kişilerin işlerine son vermeyi seçer. Bu kısmen firma kültürüne, kısmen de işe alınan kişinin yetenek ve niteliklerine daha uygun bir departmana geçirildiğinde başarılı olabileceğine dair yöneticilerde oluşan inançtan kaynaklanmaktadır. Diğer seçenek olan çalışanın işine son verilmesi ise firma çıkarlarının korunması için gerekliyse yapılması mecburi olan bir harekettir. Kimi firma işten çıkardığı çalışanlarına yeniden yerleştirme danışmanlığı (outplacement) hizmeti vermektedir. Bu hizmetin tüm firmalar tarafından uygulanmaya başlanması adaylar açısından gerek iş bulmak gerek işten çıkarılma stresinin azaltılması nedeniyle oldukça faydalı sonuçlar verecektir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

1983 yılında Adana'da doğup , Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum. İş hayatıma ilk adımımı Sarıgermede bir otelde ön büro departmanında attım. Daha sonra Antalya bölgesinde çeşitli otellerde , ön büro / misafir ilişkileri departmanlarında görev aldım. Şu an Antalya'da kendi şirketimde Halkla İlişkiler ve Operasyon Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Yorumlar kapalı.