Doğru Fiyat, Kaliteli Hizmet!

0

İlk yazımda Turizm sektörünün ilerlemesi ve istikrarlı bir şekilde büyüyüp kendini geliştirmesi için en önemli olduğunu düşündüğüm konuyu yazmak istedim.

Sektörümüzün en önemli bileşenleri hizmet kalitesi ve çalışanlardır. Aslında hizmetin iyi standartlarda verilmesi sadece ve sadece çalışanlara bağlıdır. Personelin işlerine ve iş yerlerine karşı hissettikleri aidiyet duygusu, çalıştığı markaya ya da kuruma karşı hissettiği sadakat onun çalışırken doğru işler yapmasında ki en büyük motivasyon kaynağıdır. Doğru işe doğru personel atamak, liyakati esas alan terfi ve ödüller, personelin kendini yetiştirip geliştirmesine olanak sağlamak ve doğru maaş politikaları uygulayan  kurumlar bu konuda her zaman birkaç yüz adım önde olacaklardır şüphesiz.

Personele sağlanacak bu tarz olanaklar ve akılcı maaş politikaları ancak otel gelirlerinin verimli bir şekilde sürekli artırılması ile sağlanabilir. Ya da tam tersini düşünelim, asgari ücret veya daha altında kazancı olan, yılın 12 ayı işi olmayan, kendini geliştirmeye zaman ve para ayıramayan personel en üst seviyede hizmet standartları olan kurumların bu standartlarını yerine getirmekte ne kadar etkili, istekli olabilir ?

Fiyatlar düştükçe işletmelerin hizmet kalitesi düşer çünkü pahalıya mal edilen bir ürün ya da hizmeti ucuza satarak ticari faaliyeti sürdürmek kısa orta ve uzun vadede mümkün değildir. Hizmet kalitesi düştükçe de ortalama fiyatın üstünde satış yapmak imkansız hale geleceğinden bu kısır döngü turizm işletmelerini faaliyetlerini durdurma noktasına getirecek ya da en düşük fiyatla hizmet kalitesi yerlerde sürünen mecburi destinasyonlar haline getirecektir. Bu tarz işletmelerde ne çalışan ne misafir ne de yatırımcı mutlu olacaktır.

İyi fiyatla satış yapmak için mümkün olan bütün satış kanalları verimli bir şekilde kullanılmalı, doğru ve sürdürülebilir bir fiyat politikası izlenerek hiçbir satış kanalının rekabet koşulları diğerlerinden kötü etkilenmemelidir. Oteli satan yerli ya da uluslararası  acentalar, online seyahat acentaları fiyat dengesi mümkün olan en rekabetçi şekilde ayarlanmalıdır. Bu sayede tüm satış kanalları verimli kullanılacağından kar maksimizasyonu sağlandığı nokta da artık hizmet kalitesine odaklanıp gelen misafirleri evlerine memnun ve mutlu göndermek işletmenin ticari geleceğini garanti altına alacaktır.

Özetle doğru fiyata satılan hizmet her zaman kaliteli olur, hizmeti alan da hizmeti veren de aracılık eden kurum da durumdan her zaman memnundur…

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

1984 yılın da doğdum,1999 senesinde turizm otelcilik meslek lisesine başlayarak 15 yaşında mesleğe ilk adımı attım,çeşitli otel restaurant ve acenteler de görev yaptım,uluslar arası zincir oteller de departman, operasyon müdürlüğü ve genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulundum halen kocaelin de yaşıyorum

Yorumlar kapalı.