Cafe X: Otomatik Barista, Kahve Dükkanlarının Geleceği Olabilir!

0

Robot teknolojileri sanayi işletmelerinden sonra hızla hizmet işletmelerine geçiş yaptı ve hizmetlerin en büyük sorunu olan heterojen olma yani hizmeti sunan insana bağlı olup kalitenin kişiden kişeye bağlı olarak değişmesi sorununu gidermeyi görev edindi.

Robot teknolojileri diğer yandan emek yoğun olan hizmet sektröründeki istihdam garantisini tehdit etmeye başladı.

Bunlardan birisi Cafe X olarak adlandırılan proje. Kahve sektörünü otomatikleştirerek standart kahveler üretmeyi amaçlıyor.

Bir kahve bağımlısı olan Henry Hu içtiği kahvelerin şubeden şubeye hatta aynı şubede baristadan baristaya değişmesine kızdı ve kahve tadını standartlaştırma isteğiyle Cafe X projesini hayata geçirdi.

Cafe X’de kahveyi baristalar değil Robotlar hazırlıyor. Robotlar siparişi verdiğiniz ölçü ve kıvamda kahveyi 1 dakika içinde hazırlıyor ve 6 dakika bekleyip almadığınız takdirde o kahveyi döküyorlar.

Cafe X de çalışan robotlar Mitsubishi tarafından üretiliyor. Teknolojinin arkasında Dr. Dre’s Beats markasının kulaklık ve hoparlörlerini üreten ödüllü tasarım ekibi the Ammunition Group var.

Her bir Barista robotun değeri ise yaklaşık 25.000 Dolar.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Soner Arslan lisans eğitimini Gazi Üniversitesinde tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmiş ve "Turizm Sektöründe Alternatif Bir Pazarlama Stratejisi olarak Gerilla Pazarlamanın Kullanılması" isimli tezle uzman unvanı almıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesinde işletme ana bilim dalında doktora yapan Arslan "Fuar Markası Olmayı Etkileyen Faktörlerin Marka İmajına ve Katılım Kararına Etkileri" konusunda yaptığı tez ile Doktor unvanı almıştır. Uzmanlık alanı Pazarlama olan yazar aynı zamanda Beyin Dil Programlama Konusunda (NLP) araştırmalar yapmakta ve bu alanda çeşitli danışmanlıklar vermektedir.

Yorumlar kapalı.