Bill Gates, Korona Virüs Sonrası Dünyada İş Seyahatlerinin %50’den Fazlasının Ortadan Kalkacağını Söylüyor

0

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates yaptığı açıklamada, korona virüs salgını sona erdikten sonra bile insanların seyahat etme ve iş yapma şekli temelden değişeceğini söyledi.

Gates, New York Times’ın Dealbook konferansında Andrew Ross Sorkin’e yaptığı açıklamada, “Benim tahminim, iş seyahatlerinin %50’sinden fazlasının ve ofiste geçirilen günlerin %30’undan fazlasının ortadan kalkacağı yönünde” dedi.

Gates, ileriye doğru giderken, artık evden çalışma daha uygun olduğu için iş gezileri yapmanın “çok yüksek bir eşik” olacağını öngörüyor. Bununla birlikte, bazı şirketler yüz yüze toplantıları azaltma çabalarında diğerlerinden daha ileri gidebilir.

Gates, korona virüs aşısına en çok ihtiyacı olan insanlara vakfı aracılığı ile bu aşıya ulaştırmak için çalışıyor.  “Bill Gates ve Rashida Jones Büyük Sorular Soruyor” adlı yeni bir podcast sırasında artık pandemi nedeniyle “daha basit bir programa” sahip olduğunu ve iş için seyahat etmediğini söyledi.

Salı günü canlı yayınlanan konferansta Pfizer CEO’su Albert Bourla ile birlikte yer alan hayırsever ve teknoloji yöneticisi, bu yıl ilaç yöneticileriyle halihazırda beş sanal yuvarlak masa toplantısı düzenlediğini söyledi – bu genellikle New York’ta yüz yüze yapılan bir toplantıydı.

Gates, “Bir şekilde ofise gideceğiz, bazı iş seyahati yapacağız, ancak önemli ölçüde daha az olacak” dedi.

Pandemi, özellikle iş seyahatlerine yönelik hava yolculuğu talebini yerle bir etti. Çoğu ABD’li taşımacıyı temsil eden bir endüstri grubu olan Airlines for America’ya göre, virüsten önce iş amaçlı seyahat edenler ABD havayolu gelirlerinin yarısını oluştururken, şimdi seyahatlerin yalnızca %30’unu oluşturuyor.

Bununla birlikte, Microsoft yöneticileri, şirket hava yolculuğunu daha sürdürülebilir hale getirmek için hareket etse bile, iş seyahatlerinin bir toparlanma sağlayacağını öngörüyorlar.

Microsoft’un dünya çapındaki ticari işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Judson Althoff, Ekim ayında “Gökyüzüne geri döndüğümüzde, sahip olduğumuz seyahat rotalarının daha önce olduğu seviyede devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Kaynak:CNBC

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Soner Arslan lisans eğitimini Gazi Üniversitesinde tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmiş ve "Turizm Sektöründe Alternatif Bir Pazarlama Stratejisi olarak Gerilla Pazarlamanın Kullanılması" isimli tezle uzman unvanı almıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesinde işletme ana bilim dalında doktora yapan Arslan "Fuar Markası Olmayı Etkileyen Faktörlerin Marka İmajına ve Katılım Kararına Etkileri" konusunda yaptığı tez ile Doktor unvanı almıştır. Uzmanlık alanı Pazarlama olan yazar aynı zamanda Beyin Dil Programlama Konusunda (NLP) araştırmalar yapmakta ve bu alanda çeşitli danışmanlıklar vermektedir.

Yorumlar kapalı.