Berlin Bergama Müzesi (Pergamonmuseum)

0


Merhabalar, Turizm Akademisi yazarlarından biri olarak ilk yazımı yayınlamamın heyecanını sizlerle paylaşıyorum.

Zorunlu yaz stajımı Almanya’da yapmam dolayısıyla birçok ülke, şehir ve önemli yerleri görme imkanım oldu. Bunlardan biri olan Bergama Müzesi hakkında sohbet havasında bir gezi yazısı paylaşmak istedim. Benim gibi İzmirli olanlar için bu isim çok tanıdık gelecektir. Bergama; İzmir’de bir ilçenin adıdır. “Berlin’de ne işi var?” derseniz, çıkışı topraklarımızdan olan birçok tarihi eser burada, devasa bir alanda sergileniyor.   

Müzeye doğru ilerliyoruz… 

Bergama müzesi, Museumsinsel yani Müzeler Adası Spree nehri üzerindeki adada bulunan 5 büyük müzeden birisi. Müze, 1910-1930 yılları arasında inşa ediliyor fakat yeteri sağlamlıkta yapılmamış olması nedeniyle 1.Dünya Savaşı’ndan önce yıkılıyor ve daha sonra yeniden inşa ediliyor. 

Şöyle ihtişamlı bir yapı karşılıyor bizi…

Müze, 
Yunan ve Roma mimari eserleri barındıran Antik Eserler Koleksiyonu, Ön Asya ve İslam Sanatları olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. 

Adını Zeus sunağından alan Bergama Müzesi, 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmiş. 

Zeus Sunağı (2026’ya kadar tadilata alındı.)

Girişte ödemeyi yaptıktan sonra ilgili broşür ve kulaklıklar veriliyor. Sırasıyla tüm müzeyi geziyoruz.

Eserlerin bir çoğunun altındaki bilgi yazılarını okuduğumuzda “Anatolia” yazısını sık sık görüyoruz. Okudukça da bazı şeyleri düşünmeden edemiyoruz tabi ki… 

Bergama Müzesi her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor ve müzeye giriş ücreti ise 12 Euro. Buradan basit bir hesaplama yaparsak bu gelirin büyük ölçüde ülke turizmine katkı sağladığını görüyoruz. 

Eğer bir gün Berlin’e giderseniz, hem keyifli bir gün geçirmek hem de bazı şeyleri görerek daha iyi idrak edebilmeniz için Bergama müzesine kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum. 

Müzeyi haftanın her günü 10:00 ile 18:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Bir turizm fakültesi öğrencisi olarak, ülkemizdeki eserlere sahip çıkmayı ve bu eserleri turizme kazandırarak ülke ekonomisine ek gelir sağlamayı bir amaç edinip, turizm sektörünün daha da gelişmesini kalpten diliyorum…

Müzenin bir videosunu şuradan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=EYAx-ibNIWY
Paylaş.

Yazar Hakkında

Turizm Işletmeciliği ve Sivil Hava Ulaştırma Işletmeciliği öğrencisi, çeşitli kurumlarda gönüllü, havacılık ve uzay tutkunu. Izmirli

Yorumlar kapalı.