Ayder Yaylası Türkiye’nin Davos’u olabilir mi?

0

Rize’nin ünlü yaylası Ayder için model arayışı bugün başlayacak arama konferansıyla devam edecek. TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri geçtiğimiz aylarda İsviçre’nin ünlü kayak merkezi Davos’ta inceleme yaptı. Hürriyet’e konuşan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Ayder Yaylası Türkiye’nin Davos’u olabilir mi” sorusuna arama konferansında sivil toplum kuruluşları, bölge halkı ve uzmanlarla birlikte yanıt arayacaklarını söyledi.

İki gün sürecek arama konferansı kamu, özel sektör, meslek odaları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve yöre halkının katılımıyla yapılacak. Konferans, Ayder gibi yaylalar için hazırlanması planlanan Yayla projesinin de altyapısını oluşturacak. Ayder’deki çalışmalarda gelinen noktayı Hürriyet’e anlatan Turan, arazide haritalama çalışması yaptıklarını, binaların ölçüm ve aidiyet bilgilerinin tamamlandığını söyledi.

İsviçre’nin Davos başta olmak üzere ünlü dağ kentlerine teknik inceleme gezisi düzenlendiğini, mimarisinden ulaşımına, turizm potansiyeline kadar her yönüyle incelendiğini belirten Turan, “Ayder Türkiye’nin Davos’u olabilir mi” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Bu soruya yanıt, arama konferansında çıkacak. Bizim amacımız birlikte ve ortak akılla Ayder’in yapısına uygun yenileme ve koruma projesi oluşturmak. Bu yapılırken Ayder’in geleneksel dokusu bozulmayacak, vatandaşlar mağdur edilmeyecek.

Bütün ön yargı ve tutumlardan uzak durarak bu projenin bölgenin ihtiyaçlarına ve taleplerine cevap verecek nitelikte, insan ve doğa ilişkisinin ön planda tutulduğu, kendi kendini koruyan ve geliştiren bir proje olmasını arzuluyoruz.”

Kaynak: Hürrriyet

Paylaş.

Yazar Hakkında

Soner Arslan lisans eğitimini Gazi Üniversitesinde tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimine devam etmiş ve "Turizm Sektöründe Alternatif Bir Pazarlama Stratejisi olarak Gerilla Pazarlamanın Kullanılması" isimli tezle uzman unvanı almıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesinde işletme ana bilim dalında doktora yapan Arslan "Fuar Markası Olmayı Etkileyen Faktörlerin Marka İmajına ve Katılım Kararına Etkileri" konusunda yaptığı tez ile Doktor unvanı almıştır. Uzmanlık alanı Pazarlama olan yazar aynı zamanda Beyin Dil Programlama Konusunda (NLP) araştırmalar yapmakta ve bu alanda çeşitli danışmanlıklar vermektedir.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.