Alman Turist Sayısında 2018’de Güçlü Büyüme Bekleniyor

0

Almanya Turizm Endüstrisi Federal Birliği Başkanı Frenzel, önümüzdeki yıl Türkiye’ye gelecek turist sayısında güçlü büyüme beklediklerini söyledi.

Almanya Turizm Endüstrisi Federal Birliği (BTW) Başkanı Michael Frenzel, Türkiye’de sert gerileme kaydeden Alman turist sayısında önümüzdeki yıl düzelme öngördüklerini söyledi.
Frenzel, “Şu andaki rezervasyonlar Almanya’dan Türkiye’ye gelecek turist sayısında güçlü bir büyümeye işaret ediyor. Erken rezervasyonlara göre, 2018’de yüzde 15-20 artış görebiliriz” dedi.

‘DÜŞÜŞ GÜVENLİKLE İLGİLİ’

Alman turist sayısındaki gerilemedeki belirleyicinin güvenlik endişeleri olduğunu söyleyen Frenzel, “Düşüş net bir şekilde güvenlikle ilgili. Siyaset çok hızlı değişiyor ve siyasi gelişmelerin insanların kararında etkili olduğunu düşünmüyorum. Bir yerde birbirini izleyen saldırılar olduğunda, insanların kafasında belli bir süre için belli bir resim oluşuyor. Ve bunun düzelmesi zaman alıyor” diye konuştu.

Türkiye turizminde kalitenin her zaman yüksek olduğunu; fiyat-kalite dengesinin ise turistleri Türkiye’ye çektiğini ifade eden Frenzel, “Türkiye’de uçuş dahil bir haftalık paketi diğer destinasyonlarla karşılaştırdığınız zaman çok rekabetçi bir fiyatlama söz konusu. Bu da insanların Türkiye’ye geri gelmesine yardımcı oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, bu yıl ocak-ağustos döneminde Türkiye’ye gelen Alman ziyaretçi sayısı 2.5 milyon olurken, bu sayı 2016’nın aynı dönemde 2.71 milyon ve 2015’in aynı dönemde ise 3.75 milyondu.

Paylaş.

Yazar Hakkında

1985 yılında Adana’da doğan Özcan, Lisans eğitimini 2008 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamladıktan sonra aynı yıl Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansa başlamıştır. Yüksek lisansını “Parasal Aktarım Mekanizması Kanalları: Türkiye Üzerine Bir Analiz” başlıklı tez çalışması ile 2010 yılında bitirmiştir. 2010 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat anabilim dalında doktoraya başlamıştır. 2011 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi, Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği bölümünde öğretim görevlisi olarak akademik kariyerine başlayan Özcan; 2013 yılında “Turizm Talebini Etkileyen Faktörlerin Ekonometrik Bir Analizi” başlıklı doktora tez çalışmasıyla doktorasını tamamlamıştır. 2014 yılında aynı üniversitesinin Turizm İşletmeciliği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır. Halen Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği bölümünde yardımcı doçent olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir. Çalıştığı alanlar: Turizm ekonomisi ve politikası, turizm talebi, ekonomik büyüme ve kalkınma, zaman serisi analizleri, panel veri analizi…

Yorumlar kapalı.